Úspěch ZŠ Edisonova ve futsale

Přes pět kvalifikačních kol se kluci starší a mladší kategorie prokousali až do republikového finále školní futsalové ligy, které se hrálo ve středu 13.4. 2023 ve Žďáru nad Sázavou.

Mladší kategorie, tedy žáci šestých a sedmých tříd se dostali mezi čtyři nejlepší týmy republiky. Hrálo se způsobem dvě semifinále a potom zápas o bronz a o zlato. My jsme nastoupili v sestavě: Černý – Stoklas, Vyzisk, Krovak, Procházka, Novotný, Bergl a sourozenci Marek a Alan Kameníci. V kvalifikačních kolech nám také výrazně pomohl brankář Řehák, technik Kuti a levonohý Král, ti byli bohužel mezi zraněnými. V semifinále se nám postavili hráči ze základní školy Písek. Už jen to, že je trénoval bývalý ligový hráč Slavie Petr Janda naznačovalo, že se nejedná o nikterak slabý tým. A ukázal nám to v plné parádě, kdy po pěti minutách vedl již 2:0. Naši kluci se ale pomalu dostávali do tempa a vyrovnali hru. Přes veškerou snahu kluků se nám podařilo dělovkou Stoklase jen snížit na 2:1 a do vytouženého finále jsme se neprobojovali.

Starší kategorie, žáci osmých a devátých tříd nastoupili v sestavě: Suda – Neckář, Matkovič, Rajchert, Šimánek, Pospíšil, Hopi, Eiselt a Dzyk. Systém byl stejný jako u mladší kategorie. V semifinále jsme se postavili hráčům z Brněnské základní školy. Poučeni ze zápasu mladších (hrálo se v jeden den v jedné hale) jsme na soupeře od první minuty nastoupili a brzy se ujali vedení, kontrolovali hru a soupeře nedostávali do hry. Mezi střelce se zapsali rovnou třikrát Rajchert a Hopi, jednou skóroval Matkovič. Konečný výsledek 7:2 a postup do finále.

Na mladší kluky čekali v zápase o třetí místo hráči z Pardubic. Zápas to byl velice opatrný a zodpovědný, přesto kluci po nedorozumění v obrané řadě inkasovali jako první, těsně před poločasem, jak se říká, gól do šatny. Poločas jsme tedy prohrávali 0:1. Těsně po změně stran ale zavelel k obratu vynikající Stoklas po nádherné přihrávce přes celé hřiště od Matyáše Vyziska. Po trestném kopu Stoklase jsme obrátili na 2:1, vzápětí opět spolupráce Stoklas – Vyzisk, tentokráte střelcem druhý jmenovaný, 3:1 a mysleli jsme, že je hotovo. Soupeř se nevzdával a povedlo se mu snížit na 3:2. V úplném závěru si benjamínek výpravy Marek Kameník všiml úplně volné brány a dokonal vítězství gólem na 4:2 a jak se sám pochválil, levou nohou. Celkem tedy krásné třetí místo v republikovém finále! Vítězem se stal náš přemožitel v semifinále, Písek, když porazili Příbram na penalty.

Ve finále starší kategorie jsme se utkali opět s Pardubicemi. Stejně jako naši kluci jsou současní, nebo bývalí hráči regionální akademie, to samé platilo i o Pardubických. Souboj to byl velmi vyrovnaný, poctivě se bránilo a do mnoha šancí se nedostával ani jeden tým. V ojedinělé šanci prvního poločasu se ocitl hráč Pardubic, kdy byl sám před brankářem, ale Suda výborně vyběhl a udržel čisté konto. Poločas 0:0. Druhý poločas už byl více otevřenější a nabídl více šancí, výborně chytající Suda ale přiváděl soupeře k šílenství a vzápětí pohotový Rajchert otevřel skóre zápasu, 1:0.  Do konce zbývalo pár minut a Pardubičtí sáhli k power play. Naše obrana Matkovič, Šimánek, Neckář fungovala skvěle a těsné vítězství jsme uhájili. Všichni hráči odevzdali maximum a zaslouženě jsme se tedy stali republikovým vítězem školní futsalové ligy 2022/2023! Jedná se o obrovský úspěch naší školy. David Suda byl vyhodnocen jako nejlepší brankář celého turnaje.